Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowcu

„Gwiazdka dla Pawła” – słów kilka o Kiermaszu Świątecznym
niedziela, 30 grudnia 2012 15:50

                  Kiermasz Świąteczny już za nami! Odbył się 23.12.2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Żarnowcu. Podczas Kiermaszu zbieraliśmy pieniądze na leczenie naszego  chorego ucznia, Pawła Talika. U chłopca zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Od lutego 2012 roku Paweł leczy się w chorzowskim szpitalu. Leczenie chemioterapią niestety nie przynosi oczekiwanych efektów. W listopadzie 2012 roku nastąpił nawrót choroby. Paweł znowu przyjmuje chemię i jednocześnie jest przygotowywany do przeszczepu. Koszty takiego leczenia są bardzo wysokie i rodzina chłopca nie jest w stanie sama uporać się z kłopotami finansowymi. Stąd zrodził się pomysł Kiermaszu Świątecznego „Gwiazdka dla Pawła”.
Pamiętaj, że wszystko, co uczynisz w życiu zostawi jakiś ślad” napisał Paulo Coelho. I to właśnie motto przyświecało nam, organizatorom Kiermaszu Świątecznego. Myślę, że śmiało można także powiedzieć, iż kierowali się nim również ci, którzy 23 grudnia odwiedzili Dom Kultury w Żarnowcu, wspierając finansowo naszą akcję. Świadczy o tym na pewno kwota, jaką udało nam się zebrać podczas Kiermaszu –

12 005 zł i 50 euro. Jest to kwota łączna: składa się na nią dochód z Kiermaszu (pieniądze zebrane do puszek kwestarskich) oraz wpłaty ze zbiórek wewnętrznych, organizowanych na terenie zakładów lub szkół (zakład „OSPEL”, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu, Przedszkole Publiczne w Żarnowcu, SP im. Jana Pawła II w Żarnowcu Filia w Małoszycach). Kwota, jaką udało nam się zebrać na pewno nie rozwiąże wszystkich problemów Pawła i jego rodziców. Jest to kropla w morzu potrzeb, ale kropla bardzo ważna, bo płynąca prosto z serca, a właściwie z bardzo wielu serc, wrażliwych, otwartych na potrzeby innych.
W przygotowanie Kiermaszu zaangażowało się  mnóstwo osób, przede wszystkim rodzice oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowcu. Wsparcia, nie tylko duchowego, udzieliły nam również inne placówki oświatowe z terenu naszej Gminy oraz ks. dziekan Adolf Drożyński. Przez dwa tygodnie tworzyliśmy masowo różnorodne ozdoby choinkowe. Było ich w sumie ponad 200. W ostatnich dniach przed Kiermaszem robiliśmy stroiki bożonarodzeniowe (powstało ich ok. 30). Ponadto otrzymaliśmy wiele pięknych ozdób wykonanych przez gimnazjalistów oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chlinie. Dzięki uprzejmości Dyrekcji GOKSiT i Biblioteki Publicznej w Żarnowcu na nasz Kiermasz trafiły także prace konkursowe. Podczas Kiermaszu można było również podziwiać i kupić cudeńka wykonane na szydełku przez Panią Pielińską z Woli Libertowskiej. Jeśli chodzi o rodziców naszych uczniów, to zajęli się oni wypiekami świątecznymi. Dzięki nim mogliśmy nie tylko skosztować pysznego ciasta, ale dokonać również jego zakupu. Oprócz ozdób choinkowych, stroików i ciast był też opłatek i sianko na stół wigilijny. Dodatkowo w świąteczny nastrój wprowadzały nas kolędy śpiewane przez dzieci i młodzież. 


Każdemu, kto przyczynił się do uświetnienia Kiermaszu Świątecznego, pomagał nam w jego zorganizowaniu i wsparł naszą akcję finansowo pragniemy gorąco podziękować. Jesteśmy wdzięczni za każdy dar serca.


Kiermasz Świąteczny zakończył się  bez wątpienia sukcesem, chociaż  do końca w to nie wierzyliśmy. Wszyscy z drżeniem serca oczekiwaliśmy na ten dzień. Byliśmy pełni obaw, bo po raz pierwszy organizowaliśmy tego typu akcję. Przyświecał nam szczytny cel i pragnęliśmy dobrze wywiązać się ze swoich zadań. Przewidywaliśmy różne scenariusze, jedne bardziej, inne mniej optymistyczne, ale to, czego doświadczyliśmy 23 grudnia przeszło wszelkie nasze, nawet najśmielsze, oczekiwania.
Niejednemu z nas łza zakręciła się w oku, patrząc na tłum ludzi odwiedzających Kiermasz. Nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu.
W imieniu Pawła i jego rodziców pragniemy wszystkim jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować za pomoc finansową i wsparcie duchowe w tych trudnych chwilach.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do ludzi dobrej woli o dalszą pomoc dla chłopca. Informujemy, że Paweł należy do Fundacji „ISKIERKA” (www.fundacjaiskierka.pl). Ma tam swoje konto. Podajemy jego numer.
ING Bank Śląski nr konta: 30 1050 1588 1000 0023 0342 1412,

na hasło: „Paweł Talik”!